Кои са продуктите, които попадат в класацията за 10-те от най-полезните продукти в България?
Спанак
Само в 100 г спанак се съдържат около половината от дневната доза витамин С и голямо количество витамин А. Освен това спанакът спомага за намаляване на възпаленията в човешкото тяло.
Спанакът съдържа растителен протеин, а аминокиселините в него спомагат за укрепване на мускулите. Също така спнакът дава сила. Спанакът ви засища бързо, за да не преяждате. Магнезият, който се намира в него, ви позволява правилно да контролирате нервно-мускулните сигнали.
Яйца
Яйцата са източници на протеин. Те намаляват риска от инфаркти и инсулти, както и образуването на кръвни съсиреци. Редовното консумиране на яйца намалява риска от рак на гърдата и предпазва очите от катаракта. Препоръчително е да се консумират не повече от 1-2 броя на ден.
Кисело мляко и млечни продукти
Млякото и изварата са богати с протеини и лесно смилаеми мазнини. Съдържат още калций, който е отговорен за костите и нервната система. Киселото мляко е полезно за здравословното храносмилане и възстановяват чревната микрофлора. Ако го приемате всеки ден значително намалявате вероятността от развитие на рак на стомаха.
Домати
Доматите са едни от най-здравословните храни. Те са най-големите врагове на рака. Може да ги използвате под всякаква форма: пресни, под формата на сосове, паста, супи. Доматите съдържат огромно количество ликопен, който инхибира образуването на ракови клетки. При редовната употреба на домати тялото започва да произвежда каротеноиди в големи количества - те се борят с натрупването на канцерогени в организма.
Пилешко месо
Пилешкото месо съдържа протеини и витамин В6 – повишава енергията и засилва работата на мозъка. Пилешкото месо е богато на белтъчини и предотвратява намаляването на костната маса, източник е на селен, който намалява риска от рак. Домашното пилешко месо е незаменим български продукт.
Чесън
Действа като антибиотик и има лечебен ефект върху организма. Малки дози чесън помагат за ферментацията в червата, а също така намаляват риска от образуване на кръвни съсиреци. Препоръчителната дневна доза е не повече от 5 г.
Бобови растения
Бобовите растения - източник на лесно смилаем растителен протеин. Грахът, съдържа желязо, фосфор, калий, манган, както и йод, витамин С. Също и витамини от група В, които са отговорни за нервната система, както и лизин, за хора с проблеми на сърдечно-съдовата система и заболявания на щитовидната жлеза.
Зърнени храни
Кафяв ориз, овесени ядки, пълнозърнест хляб и др. Всички те съдържат груби фибри, които почистват червата, и нормализират работата на храносмилателната система. Редовната консумация на зърнени храни значително намалява риска от рак на червата. Зърнените храни се борят с високия холестерол, кръвната захар и затлъстяването.
Ябълки
Ябълките съдържат: B1, B2, C, P и E. Ако ядете по една ябълка дневно, рискът от заболявания като болестта на Алцхаймер, рак и сърдечно-съдови заболявания драстично намалява. Този плод укрепва имунната и нервната система, нормализира храносмилането. За дълъг живот и здрав ум, е препоръчително да се приемат ябълки всеки ден.
Диня
Динята е 90% вода, което помага да се хидратирате. От динята може да си набавите много витамини и фибри. Дори семките на динята са богати на белтъчини и мазнини. Динята е богата на витамини A, С, големи дози калий, калций, желязо, бета каротин и фибри.
Внимание! Материалът е само с информационна цел.